Lokman Er: Doğru planlama karlı yatırıma dönüşür

Konuğumuz ; Ankara'da gayrimenkul sektörünün önde gelen isimlerinden Girişim GYO Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Er. Ankara'ya yönelik yapılan saldırılara rağmen Ankara'nın cazibe merkezi olma özelliğini koruyacağını ifade eden Er ile gayrimenkul sektörünü konuştuk.

Lokman Er: Doğru planlama karlı yatırıma dönüşür
14 Ekim 2016 - 15:23 - Güncelleme: 14 Ekim 2016 - 15:26
Gayrimenkul sektöründe karlı bir yatırım için öncelikle nasıl bir yol izlenmeli?

Gayrimenkul yatırımlarında en büyük kar oranını arazi yatırımları sağlamaktadır. Bugün marka değeri yüksek olan bir projeden ev aldığınızda kira getirisi ile kendini 10 yıl gibi sürelere varan geri dönüşümlerle yatırılan parayı geri öderken, arazi yatırımlarında ilk 6 ayda yüzde 65’lere varan kar oranlarına rastlanmaktadır. Kira getirisi, gayrimenkulün pazar değeri, projelerin marka gücü, bulunduğu şehir, semt gibi özellikler gayrimenkul yatırımında oldukça etken faktörlerdir. Ancak en önemli etken hiç kuşkusuz bir yatırımın planlama aşamasıdır. Bu süreçte kurumsal danışmanlık hizmeti almak en önemli koşuldur. Hiç kuşkusuz iyi bir danışmanlık doğru bir planlamayı doğuracak, doğru bir planlama ise karlı bir yatırıma dönüşecektir.

Arazi yatırımlarının karlılığından söz ettiniz. Bu tür yatırımlarda hangi kentler öne çıkıyor?

Sırasıyla en çok arazi rantı sağlayan şehirler; Ankara başta olmak üzere, İzmir, Antalya, İstanbul’dur.

Kent seçiminden sonra nasıl bir yol izlenmeli?

Özellikle arazinin gösterilen yerde olduğuna dair mutlaka ilgili belediyelerden sorgulatılması gerekmektedir. Tapunun gerçek sahibi ile yapılan görüşme, proje içinde yer alan bir arsa söz konusu ise konumu, elektrik nakil ve yüksek gerilim hattının altında kalan yerler, uçurum, kayalık, bataklık, dere yatağı, yeşil alan, ormanlık alan gibi faktörlere çok dikkat etmek gerekir.

Terör Saldırıları ve Darbe girişimi Ankara piyasasını etkiledi diyebilir miyiz?

Terörün, darbenin acı yönü mutlaka her alanda kendini hissettiriyor. Ancak söz konusu Ankara olunca bunun minimal düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Zira Ankara siyasetin, bürokrasinin merkezidir. Her ne kadar terör saldırılarının odağında olsa da insan sirkülasyonu fazla olan, devletin kalbi olan bir kentte ekonomik etkinlik daima varlığını sürdürür. Ankara tüm bu saldırılara rağmen cazibesini hala koruyor ve korumaya da devam edecektir.
 
Doğu ve Güneydoğu kentlerine sık sık gidip gelen bir iş adamısınız. Gayrimenkul açısından bölgeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 
Belli periyotlarla Doğu ve Güneydoğu illerine gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde şu acı gerçeği gördük. Terörün acımasızca yağmaladığı evler, dükkanlar olduğu kadar ölen masum insanların varlığına şahit olduk. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletlerinde terör gruplarına meydan bırakılamayacağı gibi masum vatandaşların hak ve hukukları da her zaman en büyük öncelik olmuştur. Bu nedenle orada zor şartlar altında yaşayan vatandaşlarımızın acısının büyük olduğunu biliyoruz ancak bu acı kesinlikle yerini terör örgütlerinin işine yarayacak bazı girişimlere bırakmamalı. Evini, iş yerini, arsasını alelacele satan vatandaşların bu konuda çok dikkatli olması gerekir. Zira bu girişim en çokta terör örgütlerinin çıkarına hizmet edecektir. Devlet büyüklerimizin de dediği gibi terör olayları mutlaka son bulacaktır. Ancak bazen ekonomik kayıpları telafi etmek daha güç olabilmektedir. Bu nedenle; bölgedeki vatandaşlarımızın bu konuda daha temkinli davranıp, gayrimenkullerini ellerinden çıkarmamalarında fayda görüyoruz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum