Ukrayna'dan Türk Akımı açıklaması

Rus doğalgazını Ukrayna’yı göz ardı ederek, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı boru hattı projesi için İstanbul’da imzaların atılması, Ukrayna’da geniş yankı buldu.

Ukrayna'dan Türk Akımı açıklaması
11 Ekim 2016 - 22:05
Ukrayna basınında çıkan haberlerde, ülkenin devlet doğalgaz şirketi Naftogaz’ın Başkanı Andrey Kobalev’in daha önce yaptığı “Türk Akımı, Ukrayna için riskler taşıyor ama; yüzde 90’ı blöf” açıklaması gündeme getirildi.

"UKRAYNA İÇİN CİDDİ BİR KAYIP"

Naftagoz’ın eski yöneticisi, Küresel Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler Merkezi Enerji Programları Müdürü Valentin Zemlyanskiy, NewsOne kanalında katıldığı yayında, Türk Akımı’nın iki hat olarak devreye girmesi halinde, Ukrayna’nın yılda 30-31 milyar metreküp doğalgaz transiti imkanından yoksun kalacağına, ülkenin transit gelirlerinin yaklaşık 1 milyar dolar düşeceğine ve bunun Ukrayna için çok ciddi bir kayıp olacağına dikkat çekti.

Kiev’in Türk Akımı’na tepki göstermekte geç kaldığını savunan uzman, “Henüz Türk Akımı’na yönelik Ukrayna’dan hiçbir resmi şikayette bulunulmadı” dedi. 

"TEK HAT OLARAK AÇILIRSA SORUN YOK, İKİ HAT AÇILIRSA YANDIK"

Ukraynalı enerji uzmanı Tamara Kovenı ise, “Türk Akımı’nın tek bir hattının tamamlanması en iyi ihtimaldir. Gazprom için paralel olarak hem Türk Akımı’nı hem de Kuzey Akım-2 projelerini finanse etmek zor olacaktır” yorumunu yaptı.

Türk Akımı’nın tek hat olarak devreye girmesinin, Ukrayna için kritik bir önem taşımadığını belirten uzman, iki hattın açılması halinde ise ülkenin yılda 32 milyar metreküplük doğalgaz transitinden mahrum kalacağına ve bunun ülke için ciddi bir kayıp anlamına geleceğine dikkat çekti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum