Trump: Siparişleri iptal edin

Donald Trump, Boeing’in Air Force One siparişinin iptal edilmesini istedi.

Trump: Siparişleri iptal edin
07 Aralık 2016 - 11:12
ABD`nin 45. Başkanı Donald Trump, "Boeing, gelecek başkanlar için kullanılacak yeni Air Force One 747’iyi üretiyor ancak maliyeti kontrolden çıkmış, 4 milyar dolardan daha yüksek. Siparişi iptal edin" dedi.

ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump, Boeing’in gelecek başkanlar için üretme aşmasında olduğu yeni Air Force One siparişinin iptal edilmesini istedi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, Amerikan havacılık şirketi Boeing’in gelecek başkanlar için ürettiği Air Force One 747’nin maliyetinin 4 milyar doları aştığını belirtti.

Bu durumu "maliyeti kontrolden çıkmış" şeklinde eleştiren Trump, "Siparişi iptal edin!" ifadelerini kullandı.

Bu paylaşımın ardından New York’ta yaşadığı Trump Tower’ın lobisinde gazetecilerle bir araya gelen Trump, "Boeing’in çok para kazanmasını isteriz ama o kadar çok değil" dedi.

Şirket, yeni Air Force One uçağı için ön hazırlık yapılmasına yönelik ihaleyi geçen ocak ayında kazanmış ancak toplam maliyetin ne kadar olacağı konusunda net bir açıklama yapılmamıştı.

Boeing’in hisseleri, Trump’ın söz konusu yorumlarının ardından yüzde 1,6 değer kaybederek, hisse başına 152,16 dolardan 149,75 dolara geriledi.

ABD basınına göre, şirketin basın sözcüsü, Trump’ın açıklamalarıyla ilgili herhangi bir yorum yapmayacaklarını bildirdi.

BEYAZ SARAY SİPARİŞİ SAVUNDU

Beyaz Saray, Trump'ın yeni siparişinin iptal edilmesini istediği, başkanlar için üretilen Air Force One uçağının yenilenmesi gerektiğini savundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Başkanı Barack Obama ile Florida eyaletine seyir halindeyken Air Force Oneda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Trump'ın Boeing ile varılan yeni başkanlık uçağının yapımıyla ilgili sözleşmenin iptaline dair sözlerinin hatırlatılması üzerine Earnest, Trumpın yeni siparişin maliyetiyle ilgili dile getirdiği rakamların gerçeği yansıtmadığına dikkati çekti.

Earnest, Trump'ın belirttiği istatistiklerin, Savunma Bakanlığı ile havacılık şirketi arasında yapılan finansal anlaşmayla örtüşmediğini aktardı.

Air Force One'ın yenilenmesinin gelecek başkanların yararına olacağını anlatan Earnest, "Amerikan halkı gelecek başkanların Air Force Oneda seyahat ederken eşsiz ve yenilenmiş imkanlarından faydalanmasını bekleyecektir." dedi.

Earnest, 2023 yılına kadar yapımı tamamlanacak yeni uçağın güvenliğinin ulusal güvenlik uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda artırılacağı bilgisini vererek, "Bu uzun vadeli bir plan ancak gelecek başkanlar adına yapılmış olan bu planlamanın devam ettirilmesi gelecek yönetimin vereceği bir karar." ifadesini kullandı.

ABD başkanları, 1990'lı yılların başından bu yana uçuşlarında yüksek güvenlikli Air Force One'ı kullanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum